V březnu jsem byl na Kubě (Havana, Varadero a Trinidad) – cestopisů na téma Kuba se dá určitě najít jinde nesčetně, ale připojení k internetu si zaslouží zmínku na blog.
Roaming či místní SIMka? Zapomeňte
Roamovat mimo EU, ještě navíc za oceánem, by asi zkoušel jen dobrodruh – pro zajímavost, cena by byla 360 Kč za 1 MB. Tuto informaci mám z webu T-Mobilu, do vítací SMSky to raději diskrétně nenapíše a poradí vám povolit data a roaming, abyste to zjistili až s tím, co mobil začne na pozadí stahovat spoustu dalších dat. Na obhajobu Tčka, od Cubacellu bych ale rozumnější ceny nečekal.
Po místní SIMce jsem kvůli 10 dnům netoužil, nepotřeboval jsem být online trvale, ale jen na pár minut každý den kvůli WhatsAppu a mailu. Už takhle člověk vystál ve frontách spoustu času na mnohem důležitější věci (třeba něco k jídlu), takže nedokážu říct, jestli by bylo nebo nebylo možné si ji pořídit a kolik by SIMka stála. Mimochodem jediná věc, na kterou se fronta nestála, byl rum – toho měli dost i v železářství.
Wifi
Takže jasné, určitě tam bude nějaká free otevřená wifina, která se mě ujme (nějaká kavárna nebo špatně nastavená domácnost) – úplně nejbezpečnější nápad to není, ale tak všude je TLS atd., to půjde… – tak to ani náhodou.
Když už vůbec nějakou wifi mobil ukázal, tak zaheslovanou, moc ale ani takových nebylo.
K internetu se dá totiž (alespoň pro turistu) připojit jen přes wifi od místního telekomu – ETECSA. Za internet se platí 1 CUC (= 1 euro) za 1 hodinu. Ve skupince více lidí je dobré mít Androida, který umí zhotspotovat i wifi připojení – to pro vás iPhone neudělá a bude platit každý sám. A sympatická věc – připojení můžete přerušit a zbylé minuty si nechat na jindy. Buď tak, že si necháte v jedné záložce otevřené okno ETECSY, které má na sobě tlačítko Odhlásit, a nebo tím, že vypnete wifinu – pak to ale nemusí být úplně spolehlivé. Po zadání daného čísla kuponu se ukáže, kolik minut na něm zbývá.
Už vůbec placení internetu za čas mi připomnělo doby modemu a návyků jako pootevírat co nejvíc článku do dalších tabů, abych si je pak přečetl offline.
Co je nutné uznat – to připojení nebylo špatné. Řekl bych, že tak 1 megabit za sekundu minimálně to šlo, takže všechny normální věci (WhatsApp i s obrázky, Instagram…) šly tak nějak v reálném čase a to stačí.
Co je ale neuvěřitelné… platí se stíracími kupony, něco jako u nás dobíjecí kredit pro předplacené karty. Ne, že by to nebyl funkční způsob, ale díky tomu zvládnou Kubánci z připojení k internetu udělat nedostatkové zboží z toho úplně nejnesmyslnějšího důvodu.
Tudíž, když jsme zjistili, kde v Havaně ty zázračné kupony na internet prodávají (v hotelu poblíž Kapitolu), na recepci nám potvrdili, že to jako ano, že kupony prodávají, ale „dneska ještě nepřijel autobus, který kupony vozí, zkuste to za 20 minut“ (napotřetí vyšlo). Podruhé, když jsme chtěli přikoupit trochu kuponů v oficiálním ETECSA obchodu ve Varaderu, tak po 40minutové frontě jsem paní za přepážkou upřímně pobavil tím, že jsem jich chtěl 10, když je přeci limit 3 na osobu. Kromě toho prodání těch 3 kuponů trvalo asi 5 minut (u každého člověka ve frontě), snad evidovala jejich čísla do nějaké knihy nebo tak něco (samozřejmě „ID required“).
V Trinidadu pak stáli na ulicích „překupníci“, prodávali kupóny se svoji přirážkou (2 CUC za 1 hodinu nebo 5 CUC za 3h).
Pokrytí
Pokrytí je samozřejmě minimální, například v Havaně jsme věděli o dvou místech, kde šlo wifi najít, v Trinidadu také tak – dalo se to poznat snadno, i kolem jedenácté večer tam byly desítky lidí koukajících do mobilů či dokonce s notebooky.
„Walled gardens“ a free wifi
Tento částečně neutěšený stav internetu vede ke vzniku zajímavých „walled gardens“, kdy třeba divadlo má webovou prezentaci, ale jen ve své vnitřní síti: plakát vám řekne, ať se připojíte na jejich wifi a po otevření vnitřní IP adresy se podíváte na jejich program – s internetem to moc společného nemá, ale asi to trochu funguje.
I když jsem psal, ať na veřejnou free wifi zapomenete, potkal jsem dvě výjimky – restauraci, která inzerovala free wifi a měla na to dokonce i samolepku jako potvrzení od TripAdvisoru. Měli wifi, která byla jejich, ale byla nějak napojená na řešení od ETECSA, takže to fungovalo to tak, že když jste přišli, obsluha seškrábala jeden wifi kupon a pak doufala, že se jim to vrátí na spropitném – samozřejmě jsem jim přispěl :). Když kupon skončil, hodila i jejich wifi landing page „zadejte kupon“. Druhé, to samé, bylo v jednom domě s pokoji na ubytování (casa particular), kde byla wifi pro hosty, ale opět na ETECSA kupony- když někdo připojil, měli internet všichni, dokud ho neodpojil.
Mimochodem podle traceroute je Kuba do světa připojená skrze Miami, byť nedávný článek na Živě uvádí jen Venezuelu – možností je asi více. A taky hned druhá adresa vrátila v prohlížeči kompletní nijak neheslovanou administraci MikroTiku s plnými právy.
Omezení webů
Netuším, zda jde o embargo, každopádně Google vám nabídne jen vyhledávání a fungující Gmail v aplikaci, ale u většiny jiných služeb vrátí jen 403 – s tím se žít dá. Když vám ale Booking na dovolené naplánované stylem „na 2 dny máme ubytování a pak se uvidí“ web vrátí, že na Kubě samozřejmě rezervovat umí, ale ne z Kuby, tak to je taková zábavná čára přes rozpočet.
Závěrem
Je super, že se dá na Kubě k internetu připojit relativně levně a funguje – jestli trvalá dostupnost internetu na dovolené pro vás není priorita, ale přeci jen na úplné odpojení to nevidíte, tak se to vyřešit dá. A navíc je to pěkná připomínka toho, jak se máme dobře a máme LTE v každé vesnici.
Dál pár internetu se netýkajících fotek z Kuby – přeci jen místo je to krásné a i na živo stejně barevné, jako v průvodcích. Jen kolem vás nesmí projet místní autobus, to je pak na to jít se vysprchovat.